Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Romové opět na koni

24. 05. 2012 18:12:55
Zatímco maminka patnáctiletého Petra, bojuje se zahanbením, svým svědomím a nutkáním svého syna, ač sotva unikl hrobníkovi z lopaty, pořádně profackovat a omlouvá se všem Romům za to, že neznámé tři z nich Petr označil jako viníky svého životu nebezpečného zranění, Celostátní asociace Romů ČR zbrojí a povolává Romy napříč republiky k odvetné akci.

Předseda asociace Vladimír Galbavý svolává Romy k odvetné akci, protože zraněný patnáctiletý chlapec tvrdil, že ho napadli Romové, a tedy útok nějakých tří Romů si vymyslel. Dokonce tímto svým prohlášením způsobil, že jakmile se média začala romské komunity v Břeclavi dotazovat, kdo z jejich středu by mohl být viníkem, oni museli pod tlakem označit za viníky tři jisté Romy, kteří prý prchli za příbuznými na Slovensko.

Později tuto dezinformaci přebil ještě povedenější dezinformací zdroj blízký vyšetřování a serveru Idnes.cz, který ve snaze pomoci vytvořit vlídnější obraz Romů pro českou veřejnost rozšířil fámu, že Petr dostal nakládačku kvůli tomu, že distribuoval nekvalitní drogy.

Předseda Galbavý plánuje nejpozději příští týden vyvolat jednání, kdy by mělo padnout také konečné rozhodnutí o postupu proti pomluvě Petra i proti Petrovi samotnému, respektive proti šiřiteli pomluvy, která očernila imaginární tři útočníky, z nichž podle Petrova prohlášení alespoň jeden byl Rom.

Ten bude záviset hlavně na názoru břeclavských Romů. "Omluvu vítáme, o to je to trošičku snadnější. K poškození Romů - a hlavně v Břeclavi - ale došlo, takže lidé to cítí trošičku jinak.“ Pokud to bude podle předsedy Galbavého nutné, bude muset podnět kvůli podněcování k rasové nenávisti podat. Pokud na tom budou břeclavští Romové trvat, vyjde jim se svou asociací vstříc.

Sice Petr nařkl z útoku neznámé tři útočníky, tedy není nikdo konkrétní, kdo by ho za to mohl žalovat, ale jednoho z nich označil za imaginárního Roma. Tím mařil vyšetřování a nejspíše bude muset čekat na stanovisko PČR k tomuto svému činu. Protože však neoznačil konkrétního Roma, ani nepovolával nikoho do zbrojení na odvetnou akci, nepodněcoval rasovou nenávist. Petrova maminka se zachovala nápodobně.

Je třeba si přiznat, že omluva za všechny nepříjemnosti, které Petrovou dezinformací vznikly, je od Petrovy rodiny na místě, ale není to důvod k romské jízdě ani na ukrajinskou menšinu, ani na majoritní většinu.

Server Idnes.cz se vedle serveru Romea.cz aktivně snaží vytvořit prostor pro PR akce, jejichž účelem je šíření obrazu Romů jiného, takového, který má přepsat či přemalovat obraz, jaký si o nich vytvořila česká veřejnost letitými zkušenostmi.

Nyní je na romských organizacích, jak své chráněnce a Romy, které reprezentují, povede a do jakého světla je postaví. Velkorysost, ani shovívavost nejsou vlastnostmi Romů. Nikdo je tedy v jejich projevech neočekává. Společnost spíše podle letitých zkušeností očekává run na příslušníky neromských menšin a majoritní většiny, útoky v přesile proti slabším a odvetu silnějšími zbraněmi.

Za sebe mohu prohlásit, že za svým článkem o tom, že romské i neromské informační zdroje někdy dokážou postrádat důvěryhodnost, což se stává stále častějším jevem, a tudíž se musíme naučit s tímto novým faktem žít, si i nadále stojím. Na podobné pomluvy, úmyslně šířené dezinformace, či hoaxy však v ČR s větší pravděpodobností doplatí dříve Romové nežli příslušníci jiných národnostních menšin nebo majority. To je fakt, který také povstal z letitých zkušeností společnosti jakožto celku.

Vedoucí redaktoři médií na tomto příkladu vidí, že vypuštění nezralé informace v zájmu boje o to, kdo bude s informací první na internetu, zavedlo média do uličky, kde si nyní do nich kolemstojící bouchnou. Jsou to ti, co obrazně bušili na okna redakcí a dovolávali se, aby média informaci vypustila. Pro dobrotu na žebrotu, proto pozor, pokud jde o rozdávání informací, stále čím dále tím více platí dvakrát prověřit a napsat jako poslední, nežli neprověřit a napsat jako první.

Vedení asociace by prý rádo jednalo s vedením města a případně také s policií. Příští týden by se mělo sejít s vládní zmocněnkyní pro lidská práva. Ano, tohle přesně potvrzuje letitou zkušenost, že pro romské etnikum je každá záminka dobrá k útoku. Proč říkám záminka? Inu, proto, že vedení asociace spřádá až tak významné plány kvůli Petrově účelové lži, která měla nikoli spustit hon na určité a konkrétní lidi, třeba Romy, ale měla zakrýt fakt, že se div nezabil při exhibici své okamžité fyzické kondice a stejně tak okamžité psychické nedostatečnosti.

Petra k jeho lži vedla nikoli rasová nenávist, ale hrůza z toho, že vyděsí svoji maminku, která by po vystřízlivění z prvotní hrůzy, že mohla přijít o syna, kterého má ráda nade vše, by byla ochotna o svého milovaného syna přerazit první cokoli, co by jí po té zprávě přišlo do ruky.

Všichni jsme rádi, že nejsme v kůži Petra nebo jeho maminky. Kolik z nás ale umíme najít pro ně vlídné slovo? Někteří ano. Mimo jiné mi přišel tento mail:

"Jani, tak paní Oksanu pozdravuj i ode mne, jsem z toho taky dost špatná. Dovedu si představit, co všechno chudina prožívá..... tím, že mám kluky, tak si docela dobře dovedu představit, jak jí teď je. Ale máš pravdu, veřejnost je s nimi tak jak tak, rozumní lidé ví, že děcka prostě blbnou a kluci obzvlášť, a nejdůležitější je, že se nezabil. Máš pravdu. Vyřiď jí pozdrav a podporu!"

Co dodat na adresu romských organizací? Směle do boje, vsedněte na kůň a zbrojte. Ukažte, jak umíte zatočit s ostatními minoritami i majoritou, když se najde to, co vy považujete za výstřel k útoku. Třeba se pak najde nějaká dobrá duše, která zase bude snaživě vylepšovat mediální obraz Roma a romského etnika celkově. A třeba se pak najde i druhá dobrá duše, která si ty snahy alespoň prohlédne či přečte. Zbytek se nejspíš zase bude orientovat podle letitých zkušeností, ba i podle téhle poslední.

Autor: Jana Šimonová | čtvrtek 24.5.2012 18:12 | karma článku: 36.72 | přečteno: 3105x

Další články blogera

Jana Šimonová

Jak sociální systém císaře pána zachránil moji babičku

Středoevropský sociální systém fungoval před 101 úplně jinak, než bychom si tipli. Přečtěte si příběh z roku 1914 o lidskosti, obětavosti a neokázalém a vřelém darování téměř ztraceného života vídeňskými lékaři moravské holčičce.

21.12.2015 v 1:05 | Karma článku: 14.11 | Přečteno: 226 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Provládní ruský web lže, vraždy Čechů vydává za osvobození

Jestliže by nějaké německé noviny napsaly, že 15. března 1939 nás Němci osvobodili a zachránili před bolševismem, tak by z toho byl právem skandál. Rusové se ovšem dopustili srovnatelné urážky českého národa.

21.11.2017 v 20:58 | Karma článku: 20.92 | Přečteno: 341 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Nutit někoho k vlastenectví

Tak tuto frázi použil dnes jistý Libor Dvořák, samozvaný expert na Rusko. Řekl - citace nebude přesná ale je možné si ji poslechnout na ČT24 - že, v Rusku se množí požadavky na zákony, které budou nutit lidi k vlastenectví, a že

21.11.2017 v 20:11 | Karma článku: 18.71 | Přečteno: 361 | Diskuse

David Vlk

Rusové jsou prostě pořád Rusáci

Imperialistický stát růžolících drbanů, který si vždy z Evropy utrhl co chtěl, požvýkal to, rozkradl, rozebral na součástky, vycucal nerostné suroviny a technologie a vládl tam za pomocí argumentů s tankovými pásy.

21.11.2017 v 19:01 | Karma článku: 33.36 | Přečteno: 1154 | Diskuse

Jan Dvořák

Policie se s vydávačkou tumlovala, ale teď bude na čekačce

Policie si s žádostí o vydání zločinných poslanců Babiše a Faltýnka pospíšila. Už ve sněmovně žádost o vydání je. Nenaplnil se optimistický scénář, že policie bude vyčkávat na nového ministra, a pak že se uvidí, spíš neuvidí.

21.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 25.07 | Přečteno: 971 | Diskuse

Karel Januška

Obvinění v poslanecké sněmovně

Absurdistán je pro naši republiku případný název. Policista z nějaké vyšetřovací skupiny došel k závěru, že jednání některých občanů může být kvalifikováno jako trestný čin.

21.11.2017 v 14:50 | Karma článku: 30.52 | Přečteno: 1131 | Diskuse
Počet článků 533 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3004

Autorka vystudovala obory kybernetika v dopravě a spojích, automatizované systémy řízení a doplňkové pedagogické studium pro výuku odborných předmětů. V praxi se věnovala práci nejen jako lektor a pedagog na SŠ i VŠ, ale hlavně jako informatik ve středním managementu velkých i malých firem, v projekci systémů pro controlling, plánování a kalkulace.
TOPlistNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.