Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zkušenost s Romy a předsudky vůči Romům nejsou synonyma

23. 05. 2012 15:31:39
Zkušenost s Romy a předsudky vůči Romům nejsou synonyma – tohle mi vždy přijde na mysl, když pročítám statistiky o tom, že Češi mají nejvíce předsudků vůči Romům a nejméně vůči Slovákům, protože za svého souseda by si z nabízené sestavy 85 % zvolilo Slováka, jen 5% Roma. Nazývejme věci pravými jmény, neboť jen tak dokážeme problém uchopit. Jen dobře uchopený problém pak dokážeme řešit.

Na příklad, když při nakupování u stánku Vietnamce mne chtěl Rom hrábnutím do kabelky připravit o nějaký majeteček, drobný Vietnamec na něj zakřičel a odháněl ho ode mne. Toto je moje zkušenost – zatímco Rom mne okrade, Vietnamec se mne zastane, nikoli naopak.

Nyní je třeba pracovat s uchopeným problémem takto. Namísto vytloukání zkušenosti alias předsudku z hlavy jedné blondýny zkusíme změnit chování Roma tak, aby blondýna již více nemohla nabýt zkušenost alias předsudek, kdy Rom jí strčí ruku do kabelky. Bohužel tuto zkušenost alias předsudek jsem zažila od té doby ještě mnohokrát, což je neklamným znakem toho, že pokus změnit chování Roma se nezdařil.

Párkrát se mi však stalo, že Vietnamec nebo Vietnamka mne z ničeho nic venku pozdravili a vyměnili pár přátelských slov, i když já jsem s nimi komunikovala jen v jejich obchodě. Tak se časem odbourala moje zkušenost alias předsudek, že s Vietnamci nemám zavádět dialog, protože se stejně nedomluvíme.

Na procházkách se psem se mi stává zkušenost alias předsudek, že když v noci Romové přijdou ke mně blíže, pes je zahání štěkáním, čímž je naštve, oni mi vynadají, ale táhnou pryč. Pes je jenom zvíře, které se řídí instinkty a zkušenostmi. Zvířata neznají předsudky. Jestliže se můj pes rozhodne odehnat ode mne Romy, nestaví svůj počin na předsudcích, ale na instinktivním pocitu nebezpečí.

Můj pes může stavět i na osobní psí zkušenosti. Jednou jeden malý romský chlapec počkal, až poodejdu, přiblížil se k mému přivázanému psovi a vykopl proti jeho malé psí hlavě. Prý pes je barvoslepý tvor, takže ani nerozezná barvu pleti. Nijak nereaguje ani na Černochy, které také potkáváme, a ti jsou opravdu hodně černí, to musí vidět i barvoslepý pes.

Proto bych se přimlouvala za to, aby průzkumy ve svých výsledcích jmenovaly zkušenosti zkušenostmi, nikoli předsudky. Se zkušenostmi pak lze pracovat tak, že se nahradí jinými zkušenostmi a díky této náhradě dojde ke změněně chování. Tak se na příklad i stalo v mém chování vůči Vietnamcům, se kterými už klidně povykládám, aniž by mne předem děsila obava, že se snad nedomluvíme.

Na příklad pro Romy by bylo užitečné nahradit předsudek, že děti nechodí do školy, protože chodí za školu, novou zkušeností, že děti chodí do školy, protože nechodí za školu. Chce to jen malou změnu v chování, náhradu jedné zkušenosti novou, a tím tedy předefinování termínu předsudek.

Sdělení, že lidé trpí předsudkem, že Romové dbají na vzdělání svých dětí, zní opravdu nevzhledně, kostrbatě a vůbec podivně. Stejně jako statistika, že lidé z 95% trpí předsudkem, že Slovák je lepším sousedem než Rom. Zkusme si to společně: lidé mají z 95% zkušenost, že ... Tak co? Není lepší na místo předsudek dosadit slovo zkušenost a nehrát si na to, že tato slova by snad mohla být synonyma? Nemohla, nejsou a nebudou, kdyby tisíc průzkumníků veřejného mínění chtělo.

Autor: Jana Šimonová | středa 23.5.2012 15:31 | karma článku: 38.08 | přečteno: 2805x

Další články blogera

Jana Šimonová

Jak sociální systém císaře pána zachránil moji babičku

Středoevropský sociální systém fungoval před 101 úplně jinak, než bychom si tipli. Přečtěte si příběh z roku 1914 o lidskosti, obětavosti a neokázalém a vřelém darování téměř ztraceného života vídeňskými lékaři moravské holčičce.

21.12.2015 v 1:05 | Karma článku: 14.11 | Přečteno: 226 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Provládní ruský web lže, vraždy Čechů vydává za osvobození

Jestliže by nějaké německé noviny napsaly, že 15. března 1939 nás Němci osvobodili a zachránili před bolševismem, tak by z toho byl právem skandál. Rusové se ovšem dopustili srovnatelné urážky českého národa.

21.11.2017 v 20:58 | Karma článku: 20.92 | Přečteno: 347 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Nutit někoho k vlastenectví

Tak tuto frázi použil dnes jistý Libor Dvořák, samozvaný expert na Rusko. Řekl - citace nebude přesná ale je možné si ji poslechnout na ČT24 - že, v Rusku se množí požadavky na zákony, které budou nutit lidi k vlastenectví, a že

21.11.2017 v 20:11 | Karma článku: 18.71 | Přečteno: 364 | Diskuse

David Vlk

Rusové jsou prostě pořád Rusáci

Imperialistický stát růžolících drbanů, který si vždy z Evropy utrhl co chtěl, požvýkal to, rozkradl, rozebral na součástky, vycucal nerostné suroviny a technologie a vládl tam za pomocí argumentů s tankovými pásy.

21.11.2017 v 19:01 | Karma článku: 33.36 | Přečteno: 1163 | Diskuse

Jan Dvořák

Policie se s vydávačkou tumlovala, ale teď bude na čekačce

Policie si s žádostí o vydání zločinných poslanců Babiše a Faltýnka pospíšila. Už ve sněmovně žádost o vydání je. Nenaplnil se optimistický scénář, že policie bude vyčkávat na nového ministra, a pak že se uvidí, spíš neuvidí.

21.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 25.07 | Přečteno: 976 | Diskuse

Karel Januška

Obvinění v poslanecké sněmovně

Absurdistán je pro naši republiku případný název. Policista z nějaké vyšetřovací skupiny došel k závěru, že jednání některých občanů může být kvalifikováno jako trestný čin.

21.11.2017 v 14:50 | Karma článku: 30.52 | Přečteno: 1135 | Diskuse
Počet článků 533 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3004

Autorka vystudovala obory kybernetika v dopravě a spojích, automatizované systémy řízení a doplňkové pedagogické studium pro výuku odborných předmětů. V praxi se věnovala práci nejen jako lektor a pedagog na SŠ i VŠ, ale hlavně jako informatik ve středním managementu velkých i malých firem, v projekci systémů pro controlling, plánování a kalkulace.
TOPlistNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.