Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je paní Šimůnková člověk na svém místě, rozuměj profesním?

26. 05. 2012 20:14:55
Tato otázka mi přišla na mysl po přečtení myšlenak a slov paní Šimůnkové, uvedených v jejím tiskovém prohlášení k Břeclavské kauze.

Podle paní Šimůnkové případ smyšleného napadení v Břeclavi poškodil slušné Romy i ty, kteří se zabývají začleňováním vyloučených obyvatel. V tiskovém prohlášení to uvedla zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Reagovala tak na kauzu kolem zraněného patnáctiletého hocha, který si vymyslel napadení Romy, a posléze se ukázalo, že se zranil sám. Šimůnková ocenila omluvu všem Romům od chlapcovy matky. Dnes večer se v televizi Nova omluvil Romům i sám chlapec.

V tiskovém prohlášení tvrdí, že smyšlené napadení v Břeclavi poškozuje slušné Romy. Musím oponovat v tom, že vůbec nikdy nebylo řečeno, že slušní Romové napadají lidi, kradou, dělají kravál a účastní se násilné činnosti. Všichni vědí, že slušní Romové existují, žijí potichu a životem běžného, tudíž poněkud nenápadného občana. Proti romským křiklounům jsou pak nepostřehnutelní, a tudíž jim nejvíce škodí romští chuligáni a ty, co dělají humbuk a podporují špatné zkušenosti ostatních občanů s Romy.

Je mi líto, že paní Šimůnková, zrovna ona, takto hodila do jednoho pytle všechny Romy, tedy i ty nenápadné a slušné, kteří nejen že chlapcovo nařčení na sebe nevztáhli, ale ani neměli žádný problém se svými známými o kolegy ze školy či práce, nehledě na to, zda i oni jsou Romy, nebo patří k majoritní společnosti, či neromské minoritě.

"Břeclavská událost by se měla stát trvalou připomínkou toho, jak obezřetně a pečlivě musí každý přistupovat k informacím, které se k němu dostávají," uvedla Šimůnková s tím, že obzvlášť opatrná by měla být v takových případech média. Zbývá dodat, že zejména ta média, jejichž informační zdroj, blízký vyšetřování, vypustil hoax o tom, že Petra napadli kvůli dealerství drog, se tak v očích paní Šimůnkové elegantně postavila na stejnou úroveň patnáctiletého kluka, jehož omlouvá alespoň šok z události.

Slova paní Šimůnkové o tom, že veřejnost by proto v budoucnu měla k podobným informacím přistupovat obezřetně, pak nepřímo navádí čtenáře serveru idnes.cz, aby na příště hlasovali pro udělení Křišťálové lupy obezřetněji. Možná speciálně pro některá média, která si libují v hoaxech, by nebylo od věci zavést cenu Křišťálový Jerevan.

Velmi mne překvapila slova paní Šimůnkové, která jsem v pátek večer (25.5.2012) zaslechla z TV, o tom, že toto jediné křivé obvinění poškodilo mnoholetou práci její a romských aktivistů a všech, co dosud tak úspěšně bojovali na poli začleňování Romů do společnosti. Připomenu, že toto „zákeřné“ obvinění bylo proneseno neadresně v šoku z prožité události a bohužel udržované z obav, co bude, až to praskne.

Pokud by skutečně Břeclavská kauza měla zbourat letitou práci paní Šimůnkové a romských aktivistů, pak v podstatě nedělají nic kromě braní odměn, připsaných tomu, kdo uchvátí funkci. Tomu se říká nebýt muži či ženami na svém místě, rozuměj profesně.

Obávám se, že Břeclavská kauza v očích veřejnosti postavení Romů ani nezhoršila, ale ani nezlepšila, ačkoliv slou opdstatou zlepšit mohla. To by se ovšem jejich mluvčí museli vyjadřovat jinak a nevolat Romy do organizovaného odboje proti hoaxům.

V prvé řadě by romští aktivisté neměli Romy štvát proti majoritní společnosti a proti občanům ostatních minorit. Úkolem těch, co usilují o integraci vyloučených Romů a sociálně slabých jedinců, ale u třeba kriminálních delikventů, odsouzených při návratu z dlouholetého výkonu trestu, je zahlazovat hrany a krotit obě strany. Jestliže toto nedělají, naopak vyzývají k nějakým srocováním, pochodům a nedej bože i k akcím oko za oko, zub za zub, pak nejsou lidmi na svém profesním místě.

Paní Šimůnková svou reakcí dokázala, že zde není pro hájení lidských práv všech občanů, navíc prohlášením hází všechny Romy do jednoho pytle namísto toho, aby vypíchla, že viníci nejsou, ale bude i nadále pracovat na vylepšení obrazu Romů tak, aby napříště veřejnost takový hoax brala s velkou obezřetností a nikoli lehce uvěřila a vzala ho jako tolik pravděpodobný.

Na obranu veřejnosti snad mohu uvést, že kdyby proletěl hoax, že klukovi poskytl první pomoc Rom, který šel kolem z práce domů, nebo dokonce romský lékař, veřejnost by tomu stejně ochotně uvěřila a i když by se našli diskutéři s otázkami, kde se tam takový Rom vzal, většina by nepochybovala, že tomu tak skutečně je.

Podle Šimůnkové by lidé neměli činy jednotlivců vztahovat na celé skupiny obyvatel, přesto právě toto pravidlo svým tiskovým prohlášením popřela. Nebude tedy evidentně člověk na svém profesním místě, na místě zmocněnkyně pro lidská práva. Obhajoba lidských práv by se totiž neměla vztahovat pouze na tisková prohlášení na úrovni romských aktivistů, ale na úrovni zmocněnce pro lidská práva.

Věnuji vzpomínku prvnímu českému ombudsmanovi JUDr. Motejlovi. Takhle by on určitě nepostupoval. Našel by slova jak pro slušné Romy, tak i ty neslušné, jak naznačila paní Šimůnková, ale nehodil by je do jednoho pytle a také by je takhle hloupě nerozděloval.

Na místě zmocněnce pro lidská práva by měl stát člověk s diplomatickými schopnostmi, s dovedností rozeznat, co je podstatné, a co ne, a s citem pro práci s lidmi na vyšší úrovni než skýtá ona pověstná škola, kde se učí také pověstné vyhánění ovcí a zahánění ovcí. To, co předvedla paní Šimůnková, to dokáže mnoho lidí zadarmo. Za taková vystoupení a tisková prohlášení si odměnu pro zmocněnce pro lidská práva paní Šimůnková nezaslouží, není ženou na svém profesním místě.

Autor: Jana Šimonová | sobota 26.5.2012 20:14 | karma článku: 36.35 | přečteno: 2177x

Další články blogera

Jana Šimonová

Jak sociální systém císaře pána zachránil moji babičku

Středoevropský sociální systém fungoval před 101 úplně jinak, než bychom si tipli. Přečtěte si příběh z roku 1914 o lidskosti, obětavosti a neokázalém a vřelém darování téměř ztraceného života vídeňskými lékaři moravské holčičce.

21.12.2015 v 1:05 | Karma článku: 13.25 | Přečteno: 217 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Alexander Bellu

Platíte víc za oběd? Poděkujte vládě

Za obědové meníčko dáte u nás, v téhle zemi, 94 korun. Jeho cena tak za poslední rok a dva měsíce vzrostla o 10 %. Jasně, na vině je spousta faktorů.

27.7.2017 v 17:21 | Karma článku: 28.02 | Přečteno: 1031 | Diskuse

Pavel Kamas

Komu se nelení, tomu Matěj zelení

Blíží se volby a strany projevují svoji kreativitu. Dnes třeba Zelení. Snad po volbách nápaditost stranických sekretariátů zase poleví.

27.7.2017 v 17:15 | Karma článku: 18.69 | Přečteno: 637 | Diskuse

Karel Trčálek

Tomio Okamura, Spasitel našeho národa, přemožitel Antikrista Sorose

Kdo může zachránit a spasit náš národ, jenž se ocitá na okraji propasti národní smrti? Maďaři mají Orbána, my Okamuru. Nebo víte o nějakém jiném, lepším Spasiteli?

27.7.2017 v 16:44 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 283 | Diskuse

Jan Dvořák

ÚV odmítá, že by cesty premiéra po ministerstvech byly součástí předvolebního ataku ČSSD

Úřad vlády byl premiérem zmocněn vydat prohlášení, kterým reaguje na velmi ojedinělé kritické hlasy vůči inspekčním cestám předsedy vlády po jednotlivých ministerstvech, které nemají předvolební charakter.

27.7.2017 v 14:46 | Karma článku: 18.89 | Přečteno: 352 | Diskuse

Beata Krusic

Proč té ženě nedal nikdo napít...............???

Na úvod dnes přikládám hned z kraje link videa, aby si každý mohl utvořit svůj vlastní názor a teprve pak se sama vyjádřím.

27.7.2017 v 13:10 | Karma článku: 22.18 | Přečteno: 2211 | Diskuse
Počet článků 533 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3001

Autorka vystudovala obory kybernetika v dopravě a spojích, automatizované systémy řízení a doplňkové pedagogické studium pro výuku odborných předmětů. V praxi se věnovala práci nejen jako lektor a pedagog na SŠ i VŠ, ale hlavně jako informatik ve středním managementu velkých i malých firem, v projekci systémů pro controlling, plánování a kalkulace.
TOPlist

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.