Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zmírňování trestů pro násilníky bez souhlasu postižených ať není

17. 05. 2012 13:16:55
Zmírňování trestů pro násilníky by bez souhlasu postižených nemělo procházet. V případě násilníka Honuse, který tři hodiny znásilňoval trpící a vyděšenou mladou ženu v jedno z pražských zákoutí, kam sice ucho doslechlo, leč oko nedohlédlo a pomocná ruka nedosáhla, odvolací soud rozhodl o zmírnění trestu pro pachatele na 8,5 roku.

Soud totiž uvěřil jeho účinné lítosti. Já ale nevěřím, neboť si pamatuji na jeho závěrečnou řeč k oběti, když ji po třech hodinách svojí zábavy a radosti z jejího ponížení a utrpení opouštěl. Doporučil jí nesnažit se ho udat, neboť PČR ho prý stejně nevypátrá.

Dívka se ho původně zeptala na cestu, on jí slíbil provést domy, ve kterých se neorientovala, ale namísto pomoci ji zatáhl do dvora, skoro tři hodiny znásilňoval a nutil ji k orálnímu sexu. Na její odpor, pláč i nářek reagoval agresivně nadávkami, fackami, i ranou pěstí do břicha, ale i výhrůžkami, z nichž si mohla vyvodit, že ji míní zabít. Vyhrožoval jí totiž, že její rodina již nikdy neuvidí.

Dnes se tedy našel nějaký dobrák v taláru, který uvěřil jeho lítosti a zkrátil mu trest, i tak mírný proti bolesti, ponížení a doživotním traumatům, které způsobil náhodné oběti, ač tato ho nikterak neprovokovala, naopak se na něj obrátila s prosbou o pomoc v nouzi. Jedinou polehčující okolností pro pachatele mohlo být to, že dívku nakonec odvedl na tramvajovou zastávku do Vodičkovy ulice, ovšem oči jí zavázal tričkem, aby nemohla později svědčit, kde se útok stal. Za tuto svoji „službu“ si předem vzal z její kabelky 600 Kč.

Vlídný dobrák v taláru nemůže sázet na to, že by snad Honus po výkonu trestu nastoupil na léčení. Není důvod, je totiž fit a v pohodě, a to i podle stanoviska psychiatra, psychologa a sexuologa. Pouze byl v podmínce kvůli neplacení alimentů na dvě malé dcery, ale co to je ... To přece nestojí za řeč, to dělají i jiní slušní občané, že beztrestně neplatí alimenty. Díky tomuto jeho prohřešku mu soud ale přece jen nařídil další jedenáctiměsíční trest.

Jak se daří oběti jeho odporného činu, za nějž snad žádný trest evropského práva mu nemůže umožnit ani jen přičichnout k útrapám své oběti? Špatně, deprese ji provázejí celé dny a myšlenky na sebevraždu jen občas. Je v péči psychiatra a psycholožky a vyhlídky na šťastný a spokojený život asertivní dámy, spokojené manželky a matky nikde.

Proč nemohou oběti, případně jejich příbuzní, být přizvány k rozhodování o zmírnění trestu za to, co si protrpěly ony? Plíží se kolem soudcova taláru snad obava ze zášti a pomstychtivosti oběti, případně jejich příbuzných? Proč? Vždyť přece původní trest snad byl spravedlivý, soudci si za ním přece stojí.

Možná by se tyhle spravedlivé tresty mohly udělovat jiným metrem. Na příklad takovým, že výkon trestu nesmí skončit dříve, než oběť trestného činu se plně vyléčí. O vyléčení oběti by rozhodovali nezaujatí odborníci, tudíž případná pomstychtivost oběti by nehrozila.

Žádným nápadem se člověk nezavděčí všem, a těmi nápady, které by chtěly napravovat křivdy, těmi už vůbec ne. Tak mám ještě jeden – oko za oko, zub za zub, alespoň v případě prokázaného úmyslu.

Zní to sice velmi primitivně, ale mnoho demokratických a samaritánských počinů skončilo tragicky pro ty neprimitivy, zatímco primitivové se jim stále jen vyšklebují a odvolávají se na právo. Vždyť toto právo nakonec dokáže najít pochopení pro grázly a zároveň plivne do tváře jejich obětem. Příkladů podle tohoto kopyta se najde hodně.

Příkladů opačných, kdy oběť odejde středem, zatímco agresor a viník jejích doživotních traumat nefalšovaně a nikoli sám nad sebou pláče a třese se upřímnou hrůzou ze spravedlivého trestu, adekvátního ke svému činu, by se možná dalo napočítat na prstech jedné ruky ne příliš zručného uživatele cirkulárky.

Autor: Jana Šimonová | čtvrtek 17.5.2012 13:16 | karma článku: 34.56 | přečteno: 1617x

Další články blogera

Jana Šimonová

Jak sociální systém císaře pána zachránil moji babičku

Středoevropský sociální systém fungoval před 101 úplně jinak, než bychom si tipli. Přečtěte si příběh z roku 1914 o lidskosti, obětavosti a neokázalém a vřelém darování téměř ztraceného života vídeňskými lékaři moravské holčičce.

21.12.2015 v 1:05 | Karma článku: 13.83 | Přečteno: 223 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Habsburské Rakousko bylo jazykově svobodnější než Československo

V jazykových ohledech tomu v Předlitavsku skutečně bylo. V praxi byla jeho jazyková ustavení liberálnější než následně za první republiky. Monarchie neměla stanovený úřední jazyk, kdežto Československo ano.

25.9.2017 v 19:17 | Karma článku: 18.18 | Přečteno: 778 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Rusové

Ruské velení se ve druhé světové válce dopustilo při obraně Leningradu spousty katastrofálních a nesmyslných chyb. Dokázalo však být také flexibilní, vynalézavé, rozhodné a nakonec úspěšné.

25.9.2017 v 19:00 | Karma článku: 11.67 | Přečteno: 519 | Diskuse

Karel Trčálek

Německé volby, Hitler vstal z mrtvých

Silnější pokolení vyžene slabé, poněvadž vůle k životu ve své poslední formě roztrhá všechna směšná pouta takzvané humanity jednotlivců, aby na její místo nastoupila humanita přírody (islámu), která ničí slabost (Západu)

25.9.2017 v 17:22 | Karma článku: 16.57 | Přečteno: 769 | Diskuse

Dalibor Martišek

Poštovní panoptikum města šlapanického

Párkrát jsem už podlehl dojmu, že všechno, co se může stát, si dokážu představit. Proto mám rád šlapanickou poštu. Tam se totiž občas dějí věci nepředstavitelné.

25.9.2017 v 16:00 | Karma článku: 16.61 | Přečteno: 397 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Poslední role J. T.

Vstoupil jsem do dnešního (25/9) rána s těmi největšími obavami. A podvědomě očekával tu nejhorší zprávu. Protože to, co se přihodilo Janu Třískovi na mostě pro Čechy nejkultovnějším, velkou naději nedávalo.

25.9.2017 v 14:50 | Karma článku: 27.22 | Přečteno: 902 | Diskuse
Počet článků 533 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3004

Autorka vystudovala obory kybernetika v dopravě a spojích, automatizované systémy řízení a doplňkové pedagogické studium pro výuku odborných předmětů. V praxi se věnovala práci nejen jako lektor a pedagog na SŠ i VŠ, ale hlavně jako informatik ve středním managementu velkých i malých firem, v projekci systémů pro controlling, plánování a kalkulace.
TOPlistNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.