Co dělá dozorčí rada Pražského dopravního podniku?

Otázka je jasná, odpověď neznámá. Důvod otázky? To si správně tipne každý druhý – jde o nadstandardní odměny pro managery, které dozorčí rada pustila z dotací městských a evropských.

 

Město Praha v posledních letech dotuje PDP částkou asi třinácti miliard korun ročně. Další peníze získává PDP z evropských dotací, určených na investice.

Přes snahu vše o nadstandardních odměnách, vyplácených v PDP nakonec mluvčí přiznala výplatu asi 8.6 milionů pro sedm lidí ve zlatých padácích a mimořádných odměnách, zřejmě za zodpovědnou a profesionálně špičkovou práci.

Jen 2,8 milionu z této částky přišlo na účet Jaroslava Stůje. Tento muž po Dvořákově odchodu na dva měsíce převzal jeho funkci tak zodpovědně, že během těch dvou měsíců vypsal odměny pro šest lidí v celkové výši 5,8 milionů.

Za svoji práci pak byl odměně paní Magdalenou Češkovou. Ta stihla jeho přínos pro firmu pochopit a odměnit během šesti týdnů začátkem roku 2012, kdy nahradila ve funkci právě pana Stůje.

Stůjův odchod z funkce zástupce městského magistrátu města Prahy zdůvodnil slovy: "Bylo to kvůli neutěšené situaci v dopravním podniku." Nicméně členové dozorčí rada včetně komunálních politiků nenamítli nic proti zlatému padáku ve výši 2,8 milionu a schválili jej.

PDP by měl být pod kontrolou městských zastupitelů, respektive byl, neboť město Praha obsadilo v dozorčí radě PDP posty komunálními politiky, kteří za tuto práci berou až stotisícové odměny ročně. Co říkali na takové odměny, které zajisté dozorčí rada musí schválit? Dozvíme se jen, co říkají nyní. Prý o těchto odměnách nic netušili. Co tedy dělali v dozorčí radě PDP? Souhlasně mlčeli? Nebo mlčeli za úplatu?

Mlčení za úplatu by napověděla řeč MUDr. Ratha v nedělních OVM, kdy zdůvodňoval, proč v dozorčí radě zdravotních pojišťoven nemají být občané, ale mají tam být vybraní politici vybraných politických stran. Je to prý proto, že nejen, že by volby běžných občanů byly příliš drahé a náročné, ale také by si je nemohli zaplatit a žádná politická strana by jim je jen tak pro ni a za nic nezaplatila. A pak také, dodal, že by byli lehce ovlivnitelní, protože za pár desítek tisíc by šli na ruku managementu zdravotní pojišťovny.

MUDr. Rath je dlouholetý vysoký politik, který se vyzná, proto mu můžeme věřit v tom, že management společnosti si s dozorčí radou cvičí po svém, a jak to tak vypadá, že zatímco obyčejný občan by se spokojil s takzvaným držhubným v desítkách tisíc, komunální politik metropole si nechá zaplatit stotisícový honorář a jakožto dozor fakticky nefunguje. Podle Rathova scénáře bylo nákladné pečlivě vybrané komunální politiky do dozorčí rady provolit, a tudíž nějakých pár desítek tisíc na úplatku by s nimi nehlo.

Co tedy s nimi hlo, co je tak popohnalo k tomu, aby pomlčeli a pozapomněli? Nebo vše probíhalo tak, jak mělo a je podle stanov v pořádku, že o odměnách dozorčí rada nejedná, čili o nich tito komunální politici nevěděli? Co tedy dělají komunální politici v dozorčích radách za tak vysoké odměny a co dělá samotná dozorčí rada PDP? Máme snad věřit vizi MUDr. Ratha?

Autor: Jana Šimonová | pondělí 14.5.2012 9:25 | karma článku: 34,84 | přečteno: 1527x
  • Další články autora

Jana Šimonová

článek o ničem

25.5.2012 v 14:49 | Karma: 26,84

Jana Šimonová

Romové opět na koni

24.5.2012 v 18:12 | Karma: 38,60
  • Počet článků 533
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3037x
Autorka vystudovala obory kybernetika v dopravě a spojích, automatizované systémy řízení a doplňkové pedagogické studium pro výuku odborných předmětů. V praxi se věnovala práci nejen jako lektor a pedagog na SŠ i VŠ, ale hlavně jako informatik ve středním managementu velkých i malých firem, v projekci systémů pro controlling, plánování a kalkulace.