Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úvaha o penzijním systému

Peníze, které si člověk naspořil, mají cenu jen tehdy, pokud je lze vyměnit za reálnou nabídku zboží a služeb. Pokud si tedy každý z nás naspoří deset miliónů a najednou všichni přestaneme pracovat s představou, že si za ty peníze budeme do smrti spokojeně žít, zjistíme, že si za naše úspory nic nekoupíme, protože nebude nabídka zboží a služeb.

Zlaté stáří server Prakticky-zivot.cz

 

Proč to je tak složité? Skutečná ekonomika, hmotná výroba a hmotná spotřeba, je totiž průběžná. Proto by mělo být průběžné i financování důchodů. Jistě je dobré spořit, ale to spoření a rozpouštění úspor nesmí vytvářet velké vlny v poměru produkce a spotřeby. Jinak řečeno, rozhodující část důchodů musí být financována průběžně.

Jak odpovědět na námitky, že v případě nepoměrného nárůstu procenta důchodců ve společnosti se těmto důchodcům nepoměrně sníží jejich životní úroveň, protože v průběžném systému se bude na potřeby důchodců srážet z platů pracujících celkově méně peněz? Otázka je důležitá proto, že hlasy, které tuto námitku propagují, ji rozvíjejí o myšlenku z uvedeného vyplývající nutnosti na průběžný systém nespoléhat, ale spořit a do důchodu mít naspořeno.

Tyhle námitky jsou jen primitivní demagogie. V čem je zakopaný falešný pes? Kupní síla těchto úspor se totiž sníží proporcionálně podle snížení reálné produkce. Můžeme uzavírat sázky, můžeme se hádat a prát, ale budoucí životní úroveň důchodců závisí rozhodujícím způsobem na tom, kolik reálných statků bude společnost produkovat v době, kdy oni jsou neproduktivními penzisty.

Nad míru velké penzijní úspory rozpouštěné v důsledku demografického vývoje by způsobily velké ekonomické škody v tom smyslu, že inflace, kterou tento jev způsobí, bude demotivující pro aktivní část populace, její únik do sociálních sítí, budou-li existovat, a zastaví investice.

Sayův zákon trhů vyjadřuje tezi o vnitřní stabilitě tržního hospodářství díky cenovému mechanismu, čili předpokládá, že každá nabídka statku vytváří příjmy, od nichž se odvozuje poptávka po ostatních statcích. To je samozřejmě ideální stav, rovnováha, kolem které ekonomika kmitá tím více, čím hůře je řízena, čím je labilnější a citlivější na každý další vstup zvenčí.

Důsledkem platnosti Sayova zákona je, že aktivní část populace se snaží produkovat více zboží a poskytovat více služeb, má-li slíbeno, či spíše zaručeno, že její úsilí bude odměněno vyšší kvalitou a kvantitou uspokojování jejich vlastních potřeb. Lapidárně řečeno, současná aktivní generace pracuje pro sebe a pro příslib svého zajištění na stáří, nikoli na zajištění generace svých rodičů a starší generace. Zajištění starších generací na stáří nestimuluje výkon aktuálně aktivního obyvatelstva.

Protože vedle průběžného penzijního systému je ke zvážení možnost tzv. si přispořit, musíme se ptát na kvalita finančních produktů, ve kterých se má spořit či již se spoří.

Pokud jsou penzijní programy založeny na dluzích a denominovány v penězích, které samy jsou kryty dluhem, potom mají cenu jenom v případě, kdy dlužníci budou plnit závazky z těch dluhů vyplývající. Když začnou defaulty na všech úrovních, od hypoték až po státy, nebo dokonce hroucení měn, nezbude z úspor na penzi nic.

Námitky typu, že se úspory fondů použijí na investice do výroby, což zvýší produktivitu a zajistí budoucí produkci pro budoucí důchodce, jsou jen plané řeči, nepodložené žádnou tezí žádného uznávaného ekonoma. Jsou to tvrzení stejné váhy, jako obhajoby všemožných letadel a Ponziho systému.

Manažeři těchto letadel se těšili na zisky stejně jako se dnes těší budoucí manažeři budoucích penzijních fondů, které nám slibuje vláda. O naivitě představy úspěšnosti takových penzijních fondů mluví samo za sebe jejich určení, totiž investice do státních dluhopisů, kterými se financuje sociální spotřeba a neproduktivní projekty státního aparátu, jako je např. elektronizace státní správy.

Ekonomům hlavního proudu by taková úvaha nehrála do not, ale kdo jiný nežli oni by měl mít nastudovanou větu ekonoma Smitha o tom, že úspory jsou hmotné statky ve smyslu surovin, zboží a výrobních prostředků, které jsou nastřádané pro budoucí výrobu a spotřebu. Pro pomalejší opakuji - hmotné statky, ne dluhy a závazky.

 

 

Autor: Jana Šimonová | úterý 25.1.2011 13:02 | karma článku: 34,07 | přečteno: 5893x
  • Další články autora

Jana Šimonová

Jak sociální systém císaře pána zachránil moji babičku

Středoevropský sociální systém fungoval před 101 úplně jinak, než bychom si tipli. Přečtěte si příběh z roku 1914 o lidskosti, obětavosti a neokázalém a vřelém darování téměř ztraceného života vídeňskými lékaři moravské holčičce.

21.12.2015 v 1:05 | Karma: 24,96 | Přečteno: 353x | Diskuse| Společnost

Jana Šimonová

Padni, komu padni, na český způsob, aneb Kdo vládne, tomu nepadne

Jak jinak si lze přeložit fakt, že zatímco vydání ke stíhání opozičního politika a jeho spoluaktérů nezadrhlo déle než necelou hodinku uvažování paní Němcové, vydání ke stíhání paní političky za TOP09 Vlasty Parkanové drhne?

15.6.2012 v 11:41 | Karma: 25,29 | Přečteno: 4103x | Diskuse| Politika

Jana Šimonová

Co je a co není nelegální práce

Práce na černo, jinak také nelegální práce je stíhána, nově je stíhána tvrději a postihována vyšší pokutou. Proto se ale nemusíte bát požádat o pomoc na své firmě, či ve svém obchodě příbuzné. To nelegální práce není. Přesně řečeno – jedná se o výpomoc v rámci rodiny.

29.5.2012 v 21:26 | Karma: 24,17 | Přečteno: 1118x | Diskuse| Politika

Jana Šimonová

Na co české soudy, když stačí paní s kosou? Aneb Sláva průtahům!

Trestnímu stíhání kvůli miliardovým ztrátovým obchodům čelí již více než 12 let někdejší členové představenstva Komerční banky. S postupem času jejich řady ředí Zubatá, ta paní s kosou, kterou nelze podplatit, zkorumpovat, opít, ukecat, ani utopit v Orlické přehradě, nebo zavěsit někde v lese na strom nebo na trám v opuštěné stodole za účelem pozdějšího nalezení náhodným houbařem a prohlášením za sebevraha. Ta paní s kosou se běžně zdá být pomalá, leče někdy pracuje rychleji než české soudy.

28.5.2012 v 12:32 | Karma: 25,10 | Přečteno: 771x | Diskuse| Politika

Jana Šimonová

Je paní Šimůnková člověk na svém místě, rozuměj profesním?

Tato otázka mi přišla na mysl po přečtení myšlenak a slov paní Šimůnkové, uvedených v jejím tiskovém prohlášení k Břeclavské kauze.

26.5.2012 v 20:14 | Karma: 38,40 | Přečteno: 2256x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

  • Počet článků 533
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3037x
Autorka vystudovala obory kybernetika v dopravě a spojích, automatizované systémy řízení a doplňkové pedagogické studium pro výuku odborných předmětů. V praxi se věnovala práci nejen jako lektor a pedagog na SŠ i VŠ, ale hlavně jako informatik ve středním managementu velkých i malých firem, v projekci systémů pro controlling, plánování a kalkulace.